Classic Car Catalogue

FSO 1955

Warszawa M-20
Syrena – premiera

Poland

Wielkość produkcji Warszawy stale rośnie. W tym roku powstało 4015 samochodów (1678 w roku ubiegłym). 1525 egzemplarzy zostało wyeksportowanych głównie do Chin i Iranu.
Pierwsze trzy prototypy Syreny powstały w roku 1953 i 31 grudnia zostały zaprezentowane minstrowi przemysłu motoryzacyjnego. Miały one produkowane w Bielsku-Białej dwusuwowe silniki od strażackiej motopompy o pojemności 0,6 litra i mocy 22 KM, skrzynie biegów z samochodów IFA, wiele podzespołów z FSO Warszawa i nadwozia kryte dermatoidem.
Od października 1954 do marca tego roku powstało pięć nowych prototypów Syreny, z których jeden został oficjalnie zaprezentowany na XXIV Międzynarodowych Targach Poznańskich. Wyposażony jest on w nowy silnik o pojemności 0,75 litra, skrzynię biegów własnej konstrukcji i udoskonalone nadwozie, które z wyjątkiem dachu wykonane z blachy. 22 czerwca Prezydium Rządu podjęło decyzję o uruchomieniu w ciągu dwóch lat produkcji seryjnej 4000 sztuk rocznie.

 

Warszawa

M-20 (R4, 2120 cm³, 50 KM)


Warszawa M-20


Warszawa M-20


Warszawa M-20 an targach w Lipsku.

 

Syrena

(R2, 2 suw, 746 cm³, 26 KM)


Syrena – pierwszy przedprototyp


Syrena na Międzynarodowych Targach Poznańskich.


Syrena – drugi przedprototyp

Wielkie zainteresowanie, jakim cieszyła się "Syrena" wystawiona na XXIV Międzynarodowych Targach Poznańskich wskazuje, że samochód tego typu jest bardzo potrzebny na rynku krajowym.
Ponieważ produkcja jego weszła już na realne tory i w przeciągu roku ujrzymy pierwsze "Syreny" na naszych drogach, warto zapoznać się bliżej tym samochodem.
"Syrena" jest limuzyną dwudrzwiową, czteroosobową o nowoczesnych kształtach. Nadwozie posiada konstrukcję mieszaną, tzn. do wysokości okien wykonane jest z blachy stalowej, zaś dach i oprawy okien (przedniego i tylnego) wykonano jako konstrukcję drewnianą, obciąganą dermatoidem.
Wnętrze wykonane jest z materiałów o przyjemnych i estetycznych kolorach z dermatoidu i materiału wełnianego w kratę. Siedzenia dla pasażerów mają poduszki i oparcia częściowo z gumy piankowej, co zapewnia wygode, szczególnie podczas dalekiej podróży. W trosce o wygodę zastosowano także ogrzewanie wnętrza i bezprzeciągową wentylację.
Wszystkie szyby wykonano ze szkła hartowanego, a jako szczegół należy podkreślić brak słupka środkowego w przedniej szybie, co znakomicie polepsza widoczność.
Dostęp do tylnych siedzeń jest zupełnie wygodny po przechyleniu oparć przedniego siedzenia. Te same oparcia bez użycia narzędzi i dosłownie w ciągu minuty dają się przechylić do tyłu, tworząc w ten sposób miejsce sypialne.
Przed przednią osią umieszczonyy jest dwucylindrawy silnik dwusuwowy, o pojemności 750 cm³ i mocy 27 KM przy 3900 obr.-min. Oś wału korbowego leży w osi podłużnej samochodu. Skrzynia korbowa silnika i głowica wykonane są ze stopu aluniniowego, a blok cylindrów odlany jest z wysokogatunkowego żeliwa. Tłoki wykonane z aluminiowego stopu zaopatrzono w trzy pierścienie uszczelniające.
Sworzeń tłokowy ułożyskowany jest w korbowodzie na tulejce brązowej. Łożysko korbowodu rolkowe, dwurzędowe. Wał korbowy osadzony w 3 łożyskach rolkowych i 1 kulkowm. Uszczelnienie wału korbowego systemu labiryntowego.
Na przednim końcu wału umieszczony jest aparat zapłonowy, składający się z dwóch przerywaczy i odśrodkowego przyspieszacza zapłonu. Na drugim końcu wału osadzono koło zamachowe, wraz z wieńcem rozrusznika. W kole zamachowym umieszczono także sprzęgło, suche, jednotarczowe.
Zasilanie silnika następuje poprzez poziomy gaźnik typu Solex-Pal. Mieszanka zasysana jest początkowo do skrzyni korbowej silnika, a następnie kanałani przelotowymi przechodzi do cylindrów. Sterowanie czasów wlotu następuje automatycznie przy pomocy krawędzi tłoków.
Komora spalania specjalnego kształtu zapewnia dobre zmieszanie i ekonomiczną pracę sinika.
Chłodzenie silnika wodne, termosyfonowe. Wydajny, 6 łopatkowy wentylator, napędzany wspólnym paskiem z prądnicą, oraz duża chłodnica, zapewniają dobre chłodzenie silnika nawet w najcięższych warunkach. Wentylator umieszczony jest w tunelu zamocowanym do chłodnicy. Z tyłu chłodnicy umieszczona jest komora zbiorcza dla ciepłego powietrza. W ten sposób w czasie pracy silnika, duże ilości powietrza są tłoczone do wnętrza nadwozia, zapewniając właściwą temperaturę wnętrza, oraz dobre odmrażanie szyb przednich.
Tuż za silnikiem, przykręcony do niego kilkoma śrubami. znajduje się blok napędowy, składający się z: wolnego koła, czterobiegowej skrzyni przekładniowej i przekładni głównej wraz z mechanizmem wyrównującym.
Wolne koło umieszczone na wałku napędowym skrzyni biegów, daje znaczną oszczędność w eksploatacji oraz spokojną jazdę.
Skrzynia przekładniowa ma cztery biegi w przód i jeden wsteczny. Biegi trzeci i czwatry są o stałym zazębieniu przy czym czwarty daje przełożenie mniejsze od 1:1 (nadbieg).
Przekładnia główna o przełożeniu 1:5,425 składa się z pary stożkowych kół zębatych o zębach spiralnych. Regulacja zazębienia jest możliwa z zewnątrz, bez rozbierania bloku napędowego. Mechanizm wyrównujący umieszczony w obudowie ze satli lanej, posiada dwa koła satelitowe.
Przeniesienie napędu do kół odbywa się przez przeguby krzyżakowe, półosie i czopy półosi. Charakterystyczną cechą tej części układu napędowego jest bardzo staranne osłonięcie wszystkich elementów ruchomych przed przenikaniem kurzu, błota i wody.
Przednie zawieszenie rozwiązano jako niezależne. Górny poprzeczny resor piórowy, połączony jest ze zwrotnicą przy pomocy silentbloków i gwintowanych tulei. Amortyzatory hydrauliczne, dwustronnego działania mają ramiona z blachy stalowej.
Układ kierowniczy składa się z mechanizmu samochodu M-20, oraz dwóch drążków kierowniczych, połączonych z ramionami zwrotnic przy pomocy sworzni kulistych.
Tył samochodu zawieszony jest na osi wahliwej z jednym resorem poprzecznym ułożonym stosunkowo wysoko, co daje bardzo dobre działanie stabilizujące.
Hamulec nożny, hydrauliczny, działa na wszystkie koła, a ręczny - mechaniczny, na koła tylne.
W samochodzie zastosowano ogumienie 5.50x15, instalację elektryczną 12 V, rozrusznik z elektromagnetycznym wyłącznikiem oraz prądnicę mocy 130 W.
Wyposażenie samochodu stanowią: wycieraczka dwupiórowa (dwubiegowa z automatycznym ustawieniem w pozycji zerowej), szybkosciomierz, zegar czasowy, wskażnik temperatury wody i amperomierz. Kompletu dopełniają kierunkowskazy migowe, lampa sufitowa, lampa przenośna o robót w nocy, zestaw narzędzi oraz ogumione koło zapasowe.
Przyszłych użytkowników interesuje na pewno zużycie paliwa i maksymalna szybkość. Oto dane uzyskane podczas prób: zużycie w granicach 7,5 - 8,5 1 na 100 km, w zależności od sposobu jazdy i obciążenia, a szybkość maksymalna samochodu 103 - 105 km na godz.
Mamy nadueję, że ten nasz najnowszy pojazd przyjęty zostanie z uznaniem przez amatorów motoryzacji, którym życzymy co najmniej 100.000 km bez naprawy glównej.
Mgr Inż. Władysław Skoczyński. Biuro Konstrukcyjne FSO.
(Motor 1955)