Classic Car Catalogue

FSO 1963

Syrena 102 / 102 S – ost. rok
Syrena 103 / 103 S – nowy model
Warszawa 201
Warszawa 202 – rozp. produkcji

Poland

Ze względu na dalszy wzrost produkcji z poziomu 5500 szt. do 8000 szt. rocznie przy ograniczonych możliwościach dostawy silników z bielskiej WSM rozpoczęto rozmowy z NRD na temat zakupu pewnej liczby zespołów napędowych Wartburga w celu ich montażu do Syren. Po badaniach prototypów stwierdzono, że konstrukcja Syreny jest dostatecznie wytrzymała i można w niej montować silnik o mocy o 40% większej. W sierpniu 1963 roku trafiła na rynek pierwsza partia Syren 102 S wyposażonych w zespół napędowy Wartburga 312. Trzycylindrowy silnik o pojemności skokowej 992 cm³ osiąga moc maksymalną 33 kW przy 4200 obr/min. Czterobiegowa skrzynka przekładniowa ma synchronizację II, III i IV biegu, co znacznie ułatwia prowadzenie pojazdu. Na zewnątrz samochód wyróżnia się inna atrapą przednią oraz nowymi listwami bocznymi z dwubarwnym lakierowaniem. Znacznie poprawiły się osiągi pojazdu. Szybkość maksymalna wynosi 125 km/h. Syrena 102 S kosztuje 80.000 złotych w porównaniu do 72.000 za zwykłą Syrenę 102. Nowy model ukazał się w sprzedaży w sierpniu i dostępny jest wyłącznie za gotówkę.
Kolejny model Syreny, oznaczony symbolem 103 zjechał z taśmy montażowej w październiku. Zastosowano w nim ulepszony silnik typu S-150, który przy podwyższonym do 7,4 stopniu sprężania osiąga moc 22 kW przy 4000 obr/min. Zmieniono także fazy rozrządu i układ wydechowy silnika. Zewnętrznie model 103 różni się innym kształtem atrapy i zmienionym podziałem blach błotników przednich oraz kraty wlotu powietrza. Warszawa Furgon została zaprezentowana w czerwcu. Powstała w trzech wesjach: oszklonej, blaszanej i jako sanitarka. Po prawie dwóch latach od premiery, ruszyła wreszcie seryjna produkcja silników górnozaworowych. Powstało 13425 Warszaw i 8315 Syren.
 

Syrena

102 (2 cyl, 2 suw, 746 cm³, 27 KM) - ost. rok
102 S (3 cyl, 2 suw, 992 cm³, 40 KM) - nowy model - tylko w tym roku
103 (2 cyl, 2 suw, 746 cm³, 30 KM) - październik
103 S (3 cyl, 2 suw, 992 cm³, 40 KM) - nowy model


Syrena 102 (Motor'63)

Syrena 102 S (Motor'63)

Syrena 102 S

Syrena 102 S

Syrena 103

Syrena 103 na MTP w czerwcu. (Motor'63)

Syrena 103 S
 

Warszawa

201 (R4 cyl, SV, 2120 cm³, 52 KM)
202
(R4 cyl, OHV, 2120 cm³, 70 KM)
  Sedan
  Pick-up
  Furgon - nowy model


Warszawa 201/202

Górnozaworowy silnik Warszawy.

Warszawa na linii produkcyjnej.

Warszawa Furgon (Motor'63)

Warszawa Furgon

Warszawa Furgon

Warszawa Furgon
Opracowanie dokumentacji konstrukcyjnej ograniczono do koniecznego minimum, zwłaszcza, że chodziło tu o adaptację istniejącego już nadwozia. W rekordowo krótkim czasie powstały prototypy kilku odmian tej pożytecznej formy sarnochodu jak: furgon zakryty, nieoszklony. furgon oszklony oraz na jego bazie, nowoczesna sanitarka różniąca się również niektórymi rozwiązaniami podwozia a to w celu zapewnienia większego komfortu zarówno choremu jak i obsłudze.
Ilość nowych elementów nadwozia jest stosunkowo niewielka – tylna część dachu, górna część dwudzielnych drzwi tylnych i dwa boki, lewy i prawy, lecz mimo to przeróbka nadwozia wymagała wykanania sporej ilości przyrządów i wykrojników. Załoga Wydzialu Produkcj! Nadwozi pod kierunkiem inż. S. Płatka uporała się bardzo szybko z tym zadaniem i w pierwszych dniach czerwca zademonstrowano nam nie tylko prototypy, lecz także zapewniono, że produkcja obu wersji furgonu ruszy jeszcze w II kwartale br. Ze względu na konieczność skomlpletowania znacznie bogatszego wyposażenia sanitarki wejdzie ona do produkcji seryjnej nieco później, lecz oczywiście także w roku bieżącym. Sanitarka wyposażona zostanie w nowoczesne nosze opracowanego ostatnio typu a także w aparat tlenowy oraz w radiostację krótkofalową. Oczywiście jako wóz uprzywilejowany będzie miała ona odpowiednie cechy wyróżniające, a więc obrotowe światło migające koloru niebieskiego na dachu i syrenę.
Tylne drzwi sanitarki zamykane są klamką umieszczoną pośrodku dolnej części drzwi i posiadającą zamek kluczowy. Możliwe jest zamknięcie dolnej części drzwi przy pozostawieniu części górnej w stanie otwartym.
Wewnątrz wozu zamiast siedzenia kanapawego zastosowano dwa lekkie siedzenia indywidualne adaptowane z samochodu FSO-Syrena. Siedzenie kierowcy posiada regulację wzdłuż, zaś prawe siedzenie, zajmowane zazwyczaj przez lekarza, ma składane do przodu oparcie, a przewiduje się również obrót całego siedzenia w bok, aby umożliwić lekarzowi pochylanie się nad pacjentem w czasie jazdy. Między siedzeniami przednimi umieszczono dość pojemną skrzynkę narzędziową, w której znajduje się także podnośnik samochodu. W pomieszczeniu przewozowym zastosowano dwa fotele składane. Indywidualne siedzenia spotykamy również w furgonach.
W tylnym zawieszeniu sanitarki użyto resorów i ogumienia a samochodu FSO Warszawa w wersji kareta, gdyż oczywiście wzmocnione resory i ogumienie Pick-up'a nie zapewniałoby wymaganego komfortu jazdy. Wnętrze nadwozia polakierowane jest na jasnożóły kolor. Koło zapasowe umieszczono w tylnym narożu chowając je w pokrowcu. Lampy oświetlenia wewnętrznego, załączane bądź oddzielnym przyciskiem bądź też samoczynnie przy otwieraniu drzwi, posiadają matowe klosze. Matowe są również szyby (do 2/3 swej wysokości pomieszczenia przewozowego).

(Motor'63)

Warszawa sanitarka