Classic Car Catalogue

GAZ (ГАЗ) 1967

21 / M 22 Wołga
13 Czajka
UAZ 69

USSR

Notatka która obiegła ostatnio naszą prasę - była krótka i lakoniczna. Mówiła ona, że w fabryce samochodów w Gorkim taśmę montażową opuściła jubileuszowa milionowa Wołga, która w asyście wszystkich typów samochodów produkowanych przed laty i obecnie w fabryce, przedefilowała wśród tysięcy robotników na dziedziniec fabryczny, gdzie z okazji tego wydarzenia odbył się wiec załogi.
Warto przy tej okazji spojrzeć wstecz - i przyjrzeć się jak rozwijała się historia zakładu.
Fabryka Samochodów w Gorkim powstała 35 lat temu na pustych wówczas i błotnistych terenach. W czasie pierwszej pięciolatki, gdy przemysl radziecki stawiał dopiero pierwsze kroki, a milionowy samochód mógł być tylko przedmiotem marzeń fantastów. Dziś samochody z fabryki w Gorkim jeżdżą po drogach 47 krajów świata.
Wołga w rzędzie produkcyjnym samochodów osobowych Związku Radzieckiego zajmuje ważne miejsce, wypełnia bowiem lukę pomiędzy 1,4-litrowym Moskwiczem a 5,5-litrową Czajką.
Samochód GAZ-21 Wołga zastąpił w 1956 r. przestarzała już Pobiedę M-20. Wykorzystano w nim wiele elementów Pobiedy, toteż Wołga do dzisiaj nosi wiele cech pokrewnych z tą marką samochodu.
Do połowy 1957 roku fabryka produkowała samochody Wołga z dolnozaworowymi silnikami: model M-21G i taksówkę M-21B. Od drugiej połowy 1957 roku rozpoczęto produkcję samochodów z górnozaworowymi silnikami: M-21W - model podstawowy i M-21A - taksówka.
Pod koniec 1958 roku zmieniono m. in. wygląd przedniej kraty ozdobnej wlotu powietrza.
Od 1962 roku Zakłady w Gorkim produkują jeszcze bardziej zmodernizowany samochód M-21. Modernizacja objęła nadwozie, silnik i zawieszenie kół. W 1962 r. produkowane były Wołga M-21Ł - model podstawowy, M-21M z lepszym wykończeniem i podwyższoną mocą silnika do 85 KM - model eksportowy, M-21T - taksówka, M-22 - z nadwoziem uniwersalnym typu kombi oraz M-22B - sanitarka.
Obecnie Gorkowskie Zakłady Samochodowe produkują model Wołgi oznaczony symbolem GAZ-21S. Na bazie tego modelu produkowany jest pojazd z nadwoziem uniwersalnym (kombi) Wołga GAZ-22G i sanitarka GAZ22E. Wołga ma wszystkie zalety samochodów średniej klasy europejskiej. Dobra klimatyzacja, rozkładane siedzenia, seryjnie montowany radioodbiornik, duża powierzchnię oszkloną nadwozia (1,5 raza większą niż Pobiedy M-20), obszerny bagażnik, dobrej jakości piecowy lakier, niezłe własności trakcyjne (szybkość, przyspieszenia, zużycie paliwa). Może jest trochę przyciężka.
Znaczna wysokość samochodu usprawiedliwiona jest w części wysokimi prześwitami zapewniającymi pojazdowi dobre własności terenowe. Duże prześwity i dobre zawieszenie składają się na to, że Wołga nadaje się do jazdy po nierównych drogach.
Duża szybkość samochodu i niewielkie zużycie paliwa sprawiają, że pojazd nadaje się również do przebywania długich odcinków drogi.
Samochody Wołga z nadwoziem typu sedan i kombi produkowane są również w Belgii, wg umowy ze Związkiem Radzieckim. Belgijskie Wołgi mają 3-litrowy wysokoprężny silnik Rower i noszą nazwę "Scaldia-Volga SA".
Nad wielka rosyjska rzeką Wołgą ulokowano kilka wytwórni samochodowych - w Gorkim, Uljanowsku, Jarosławiu. Warto przypomnieć, że w roku 1960 w ZSRR wyprodukowano ponad 600 tys. samochodów, a nowy plan pięcioletni zakłada podwojenie produkcji, tak aby w roku 1970 wyniosła ona od 1360-1510 tysięcy wozów. Znaczny udział w tych zamierzeniach mają również zakłady w Gorkim: za trzy lata będą one produkowały ok. 75 tysięcy samochodów osobowych rocznie. Mówi się już wyraźnie o nowym modelu Wołgi - która otrzyma oznaczenie M-24. Załoga Gorkowskiej Fabryki Samochodów wyprodukuje ten model już na jesieni roku bieżącego - jako podarunek na obchody pięćdziesięciolecia Wielkiego Października. (M.Z.)

(Motor 1967)

Widok ogólny Gorkowskiej Fabryki Samochodów.

Linia montażowa Wołgi.

Jubileuszowa milionowa Wołga, która w asyście wszystkich typów samochodów produkowanych przed laty i obecnie w fabryce, przedefilowała wśród tysiqcy robotników na dziedziniec fabryczny, gdzie z okazji tego wydarzenia odbył się wiec załogi.
(Motor '67)
 

21/22 Wołga

  R4-cyl OHV
2432 cm³
75 KM
V8-cyl OHV
5526 cm³
 
Sedan   21 S 23 *
Kombi   22 x

* Special model with GAZ 13 engine for secret service.

 

13 Czajka

(V8-cyl OHV, 5,526 cm³, 195 KM)

 

UAZ (УАЗ) 69

69 / 69 A (R4-cyl SV, 2120 cm³, 55 KM)
69 M / 69 AM (R4-cyl, SV, 2430 cm³, 65 KM)
  69 2-door
  69 A 4-door


GAZ 69AM

GAZ 69M
 

 

           
          -prototype