Classic Car Catalogue

Škoda 1967

1000 MB
Octavia Combi
1202 STW
Vinetou - prototyp

Czechoslovakia

Zdobiący ekspozycję Škody na Salonie Genewskim zgrabny roadster Winnetou został zbudowany w Niemczech na zlecenie miejscowego importera czeskich samochodów.

 

1000 MB

1000 MB (typ 721) (R4 cyl, 988 cm³, 43 KM)
1000 MBG (typ 710) (R4 cyl, 988 cm³, 46 KM)
  Sedan 4-dr
1000 MBX (typ 990T) (R4 cyl, 988 cm³, 46 KM)
  Hardtop 2-dr


1000 MB GL


1000 MB GL


1000 MB GL


1000 MBX

Model 1968


1100 MB de Luxe model '68

Począwszy od 1968 roku asortyment czechosłowackich samochodów osobowych Skoda, produkowanych w zakładach w Mada Boleslav zostanie rozszerzony. Obok znanego u nas modelu 1000 MB, 1000 MB de Luxe, dwudrzwiowej wersji 1000 MBX, czterodrzwiowej odmiany z silnikiem dwugaźnikowym de Luxe MBG w produkcji znajdzie się samochód o nieco powiększonej pojemności skokowej silnika - model Skoda 1100 MB de Luxe.
Najwięcej zmian dotyczy silnika samochodu. Jego pojemność została zwiększona ok. 120 cm³, przez zastosowanie większej średnicy cyiindra - 72, zamiast jak dotychczas 68 mm. Ta zmiana pojemności w połączeniu ze zwiększeniem stopnia sprężania (z 8,3 na 8,5) dała w efekcie zwiększenie mocy silnika z 48 do 52 KM SAE. Naturalnie zwiększeniu uległ też maksymalny moment obrotowy z 7,5 do 8,3 kGm. Zmiana pojemności skokowej silnika spowodowała konieczność przekonstruowania kadłuba silnika, nadal odlewanego ze stopów lekkich. Zmieniono kształt i rozmiary tulei tłokowej, a pierścienie tłokowe montowane do silnika samochodu Skoda 1100 MB de Luxe są produkowane przez zagraniczne firmy i zapewniają minimalne zużycie pierścieni i tulei cylindrowych przy niewielkim zużyciu oleju. Zwiększenie mocy silnika, wywołujące w efekcie zwiększenie nacisków na łożyska główne i korbowodowe spowodowało konieczność zmiany kształtu łożysk i stopu łożyskowego. Nowe samochody Skoda wyposażone są w trzywarstwowe łożyska korbowodowe produkowane przez zakłady ZVL Mokradi według licencji angielskiej firmy Glacier; podobne panewki zastosowano już w samochodach Skoda 1000 MBX i 1000 MBG, zwiększając ich przebiegi międzynaprawcze do 100 000 kilometrów.
Istotną zmianą w silniku jest zastosowanie na końcu wału korbowego pierścienia uszczelniającego Goetze, co zapobiegnie spotykanym w tym miejscu wyciekom oleju silnikowego.
W układzie smarowania slinika zmieniono pompę olejową, stosując większe koła zębate (20 mm, zamiast jak dotychczas 14 mm). Pomiędzy wałek napędzający a rozdzielacz wbudowano sprzęgiełko, zwiększające żywotność rozdzielacza. W układzie rozrządu zastosowano wałek rozrządczy o innym kształcie krzywek, zawory ssące o większej średnicy, a kąt ich otwarcia wynosi obecnie 240° (w porównaniu z 233° w 1000 MB). Ponieważ zmieniono przepływ wody w głowicy, stosując inny kształt żeberek kierujących przepływ cieczy chłodzącej - temperatura zaworów wydechowych została obniżona o kilkadziesiąt stopni. Zwiększenie stopnia sprężania i średnicy cylindrów spowodowało konieczność zastosowania innej uszczelki głowlcy, wykonanej z importowanego materiału - Jerit. Aby wyciszyć odgłosy pracy silnika przekonstruowano nieco tłumik wydechu, jego mocowanie, a łańcuch napędzający wałek rozrządczy wyposażono w napinacz, regulowany z zewnątrz silnika z wkładką, z wyjątkiem odpornego na ścieranie materiału Desmopan, produkowanego przez zakłady ZAS Jaromef, według licencji jednej z firm NRF.
Gaźnik samochodu Skoda 1100 MB de Luxe będzie posiadał inne wymiary dysz oraz dwustopniowy system termicznego urządzenia rozruchowego.
Zmiany objęły też układ chłodzenia. Jego wydajność wynosi w modelu 1100 MB - 30 000 Kcal w porównaniu z 21500 Kcal w samochodach 1000 MB importowanych do kraju i 25 000 Kcal w modelach na rok 1968; w układzie chłodzenia znajdzie się większy termostat oraz nowy dzlesięciołopatkowy wiatrak wentylatora. Miska olejowa silnika będzie w swej dolnej części intensywnie użebrowana, a wycieki usuną nowe uszczelki.
Dla zwiększenia trwałości silnika zastosowany będzie nowy filtr powietrza z papierową wkładką lepiej zatrzymującą zanieczyszczenia; usprawnienia dotyczą też wskaźnika ciśnienia oleju. Blisko dwukrotnie wzrośnie trwałość pasków klinowych po zmianie ich szerokości z 13 na 9,5 mm.
Zmiany wprowadzone w układzie przeniesienia napędu to: wzmocnienie sprzęgła przez zastosowanie innych sprężyn, zmiana kształtu synchronizatorów, zastąpienie pierwszego łożyska skrzyni biegów dwurzędowym łożyskiem kulkowym oraz inne mocowanie skrzyni biegów w gumowych obejmach o zmienionej twardości, dzięki czemu wyeliminowane ma być spotykane obecnie wyskakiwanie załączonego biegu podczas jazdy na nierównej nawierzchni.
Zmiany podwoziowe to zwiększenie średnicy tłoczków hamulcowych do 25 mm i wprowadzenie elektrycznego wskaźnika poziomu płynu hamulcowego, podłączonego do tego samego światełka kontrolnego, które wskazuje niedostateczne ciśnienie smarowania. Samochody Skoda 1100 MB de Luxe wyposażone będą w ogumienie o innym kształcie bieżnika (OS 25 Special - dotychczas OS 11). We wnętrzu samochodu zwraca uwagę zastosowanie większego lusterka, a na skali szybkościomierza oznaczenie zalecanych szybkości na poszczególnych biegach.
Właściwie jedyna zmiana zewnętrzna różniąca modele 1968 od dotychczas produkowanych - a więc i samochód Skoda 1100 MB de Luxe, to zlikwidowanie światła parkowania umieszczonego na tylnym słupku okiennym i umieszczenie przed przednimi drzwiami światełka powtarzającego sygnalizację zmiany kierunku jazdy.
Przewiduje się, że w dalszym okresie modernizacji samochodu Skoda 1100 MB de Luxe - być może pod koniec 1968 roku - zastosuje się większą szybę tylną, powiększy bagażnik przez zlikwidowanie specjalnego przedziału dla koła zapasowego, a szkło hartowane zastąpione będzie wielowarstwowym szkłem klejonym. innych zmian nadwoziowych - a więc nowej „kwadratowej" Skody, której rysunki obiegły prasę - nie przewiduje się w roku 1968.
Produkcja seryjna modelu Skoda 1100 MB de Luxe rozpocznie się w roku 1968. W pierwszym półroczu ma ma być wyprodukowanych ok. 4000 samochodów, przeznaczonych głównie na eksport. Na czeskim rynku wewnętrznym samochód ten ukaże się w drugim półroczu przyszłego roku. Cena nowego samochodu nie jest - jak dotychczas - znana nawet w CSRS, a ponieważ silnik 1100 cm³ montowany będzie tylko do droższej wersji de Luxe, należy oczekiwać znacznej zwyżki cen w porównaniu z modelem Skoda 1000 MB.
ST. SZELICHOWSKI

Motor '67


ŠKODA 1100 MB de Luxe - nowy model zakladów z Mlada Boleslav. Posiada ona silnik o pojemności skokowej zwiększonej z 988 do 1107 cm³ w wyniku powiększenia średnicy cylindra z 68 do 72 mm. Wzrósł tez stopień sprężania z 8,3 do 8,5. Obecnie moc silnika wynosi 47 KM przy 4600 obr/min. Wszystkie modele samochodów Škoda na rok 1968 nie posiadają żadnych zmian nadwoziowych, oprócz przeniesienia lampki świateł postojowych zza tylnego słupka okiennego pod przedni słupek drzwiowy i umieszczenia tam światła powtarzającego sygnalizację zmiany kierunku jazdy.


Škoda 1000 MBX

 

Octavia Combi

Octavia Combi (typ 703C) (R4 cyl, 1221 cm³, 47 KM)

 

1202

1202 (R4 cyl, 1221 cm³, 45 KM)
  Kombi
  Furgon
  Pick-up

 

Vinetou

 


Winnetou - ciekawostka wystawy w Genewie.

Na tegorocznym salonie samochodowym w Genewie duże zainteresowanie wzbudził samochód wystawiony w pawilonie czechosłowackim. Nazywał się Skoda Vinnetou i był dwuosobowym kabrioletem z nadwoziem z tworzyw sztucznych, zbudowany na podwoziu samochodu Skoda 1000 MB X, naturalnie z zespołem napędowym umieszczonym w tylnej części wozu. Bardzo elegancki na pierwszy rzut oka samochód był magnesem przyciągającym wielu zwiedzających do pawilonu czechosłowackiego. Niebawem wyjaśniło się, że Skodę Vinnetou zaprezentował na salonie szwajcarski przedstawiciel firmy Skoda pan Glättli, zaś nadwozie wykonała firma z NRF.
Wóz ten wzbudził takie zainteresowanie, że każda prawie gazeta, mniej lub więcej fachowa, w sprawozdaniu z salonu genewskiego podała jako ciekawostkę zdjęcie czy opis tego nowego samochodu. Ogółem odnotowano 76 artykułów tylko w gazetach z krajów kapitalistycznych. Była to naturalnie propaganda firmy Skoda i wiele osób zaczęło się zwracać z zapytaniami o cenę, produkcję itp. Okazało się, że Skoda Vinnetou jest wykonanym w warunkach warsztatowych prototypem, a o jej istnieniu fabryka Skoda w Mlada Boleslav dowiedziała się... z publikacji prasowych, nie znala danych technicznych samochodu, no i tym bardziej nie mogła się zupełnie wypowiedzieć o uruchomieniu produkcji.
Odpowiedzi na pytanie czy jest to model nadający się do produkcji, można było udzielić tylko po przeprowadzeniu prób prototypu. Zrozumiał to też przedstawiciel firmy w Szwajcarii i udostępnił fabryce samochód do dokonania prób. Okazało się, że samochód wyglądający dość ładnie na zewnątrz wykazuje wiele braków i niedostatków. Pomieszczenie dla kierowcy i pasażera okazało się bardzo małe, nie ma możliwości regulacji ustawienia foteli, tak, że wysoki kierowca ma kierownicę dosłownie między kolanami. Zawieszenie samochodu jest bardzo twarde, jazda po nierównej nawierzchni nieprzyjemna i męcząca. Hałas we wnętrzu nadwozia przekraczał wszelkie dopuszczalne międzynarodowe normy. Drzwi nie maja klamek zewnętrznych, tak, że po założeniu dachu nie można się wygodnie dostać do wnętrza samochodu. Samochód nie ma ogrzewania, a jego szczelność też pozostawia wiele do życzenia. Długo mogliby§my wymieniać listę jego wad. Rozmawialiśmy o nowym samochodzie szwajcarsko-czechosłowackim z kierowcami, którzy przeprowadzali próby. Każdy mówił, że prototyp podaba mu się, że należy jednak dokonać szeregu niezbędnych usprawnień przed ewentualnym uruchomieniem produkcji. Okazało się, że w czasie prób samochód osiągał szybkość maksymalną ok. 126 km/godz., - a zużycie paliwa wynosiło przy szybkości 60-70 km/godz. - 7,7 l/100 km. Niewiele więc wartości te odbiegały od danych eksploatacyjnych normalnego samochodu. Po zakończeniu prób, przeanalizowano dokładnie ich wyniki, przekazano je Szwajcarom i zaczęto zastanawiać się co zrobić z tym fantem? Do tej pory nie zdecydowano ostatecznie czy Skoda Vinnetou to po prostu pojedynczy prototyp wykonany jako eksponat na wystawę, czy też pojazd, który po dopracowaniu niektórych szczegółów znajdzie się w seryjnej produkcji.
K. VALACH
Motor '67