Classic Car Catalogue

Toyota 1960

Tiara / Corona  
Crown  
Publica - new model in October (Tokyo)

Japan

A highlight of the 7th Tokyo Motor Show exhibits in October was Toyota's entry car, Publica. The 700cc-engine car carried an ad heralding it as "The Car for Everyone". The sticker price of the 4-seater model was 389,000 yen, so they said the Publica was a $1,000 car (exchange rate at that time: 1 dollar = 360 yen).

Tokyo Motor Show.
 

Crown

           
           

 


Crown Custom
 

Tiara

           
           

 


Tiara

Tokyo Motor Show.
 

Land Cruiser

    6 cyl. ohv
3.9 l.
133 hp
- discontinued
soft top 2285 FJ 20  
hard top      
station wagon 2650 FJ 35V  

  


FJ 25L Hardtop

FJ 21 KB

FJ35V at Tokyo Motor Show in October.
 

Land Cruiser

    6 cyl. ohv
3.9 l.
125 hp
     
FJ 40 2285        
  2430        
  2650        

  

 

Publica

           
UP 10          

 

Motor 1961
Tak wygląda samochód Publica, który jak spodziewają
się Japończycy zostanie Volkswagenem ich kraju.

Japończycy od kilku już lat rozbudowują intensywnie swój przemysł samochodowy i zamierzają eksportować wytwarzane pojazdy nie tylko do krajów sąsiednich, lecz również do Stanów Zjednoczonych i krajów europejskich.
Japonia posiada rozwiniętą sieć dróg, lecz są to w więksości przypadków drogi o bardzo złej nawierzchni. Nic więc dziwnego, że konstruktorzy tamtejsi kładą duży nacisk na trwałość podwozia, a w szczególności jego zawieszeń. Japonia jest dziś krajem, w którym bardzo duży procent produkowanych samochodów osobowych ma przednie zawieszenie niezależne o podłużnych wahaczach, lepiej znoszących działanie sił uderzeniowych przy jeździe po wyboistej drodze.

Silnik przypominarozwiazaniem zachodnioniemiecki
silnik samochodu Isar. Nachylone pod katem zawory
uruchaminane sa poprzez popychacze od
centralnego walka rozrzadczego,
umieszczonego ponizej walu korbowego.
Większość wozów japońskich nie przekracza pojemnością silników 1000 cm³. Niektóre z nich, jak np. Mazda 360 uznać należy jako mikro-samochody i to zarówo ze względu na małą pojemność silnika, jak też i mały wymiar ogumienia - 4.40 x 10. Ostatnio daje się zauważyć chęć produkowania pojazdów nie różniących się od samochodów europejskich. Przykładem tego jest wprowadzony niedawno do produkcji japoński samochód Publica firmy Toyopet. Układem podwozia i zastosowanym zespołem napędowym przypomina on samochód niemiecki ISAR 700. Publica również posiada dwucylindrowy,
Czterobiegowa skrzynka przekladniowa o dwu walkach
ma walek glˇwny na dole. Pozwala to na
znaczne obnizenie walu napedowego.
przeciwosobny, chłodzony powietrzem silnik umieszczony z przodu i napędzający koła tylne osadzone na sztywnej osi. Silnik, chłodzony dmuchawą osadzoną na wale korbowym, zespolony jest z czterobiegową skrzynką przekładniową o dwuwałkowej konstrukcji. Skrzynki tego rodzaju spotyka się zazwyczaj jedynie w samochodach tylnosilnikowych lub z przednim napędem. Skrzynka taka nie ma biegu bezpośredniego, lecz w konkretnym przypadku samochodu Publica pozwala obniżyć znacznie położenie wału napędowego, do czego przyczynia się również zastosowanie przekładni hypoidalnej w tylnym moście. Niestety, konstrktorzy zapewnili synchronizację jedynie na trzech wyższych biegach choć, zdawć by się mogło, że wszyscy na świecie są już zgodni iż każdy nowy samochód powinien mieć synchronizowane wszystkie biegi.
Firma przewiduje produkcję początkowo około 1000 sztuk miesięcznie, która ma w ciągu roku 1962 cztrerokrotnie wzrosnąć. Produkowane będzie jedynie nadwozie dwudrzwiowe, mieszczące cztery osoby i odznaczające się spokojnymi, dość ładnymi liniami. Ciekawym szczególem nadwozia jest to, że boczne okna tylne maja zawiasy, służące do ich uchylania nie na przedniej lecz na górnej krawędzi.
Silnik ma moc 28 KM która, zdaniem wytwórni, pozwoli pojazdowi osiągać szybkość 110 km/godz. Moc maksymalna osiągana jest przy niskich obrotach wynoszących zaledwie 4300 obr/min, co pozwala przypuszczać iż zakładany przez wytwórnię przebieg 100 000 km bez naprawy głównej da się zrealizować bez większych trudności.