Classic Car Catalogue

Wartburg 1962


311 (3 cyl, 2 suw, 900cm³, 40 KM; wb: 2450mm) - discontinued
  311/0 Limousine
  311/1 Luxus Limousine
  311/8 Faltdachlimousine
  311/3 Coupé
  311/5 Camping Limousine
  311/9 Kombi
  311/7 Schnelltransportwagen
  311/4 Kübelwagen
  311/6 Limousine Rechtslenkung
312 (3 cyl, 2 suw, 991 cm³, 45 KM; wb: 2420 mm) - new model
  Limousine
  Luxus Limousine
  Faltdachlimousine
  Coupé
  Camping Limousine
  Kombi
  Schnelltransportwagen
  Kübelwagen
  Limousine Rechtslenkung

DDR

Od drugiego stycznia 1962 roku z taśmy montażowej zakładów w Eisenach schodzi zmodyfikowany model Wartburga, noszący oznaczenie 312. Najistotniejsze zmiany nie są widoczne z zewnątrz, gdyż większość ich kryje się w komorze silnikowej. Pojemność silnika została powiększona z 900 do 991 cm³ przez zmianę średnicy cylindrów z 70,0 na 73,5 mm. Zmieniony został nie tylko kadłub, lecz także układ korbowy, głowica i układ chłodzenia. Dotychczas jedynie sportowa wersja Wartburga miała w obiegu pompę wody, modele normalne obywały się chłodzeniem termosyfonowym. W modelu 312 oprócz pompy wody dodano również termostat pozwalający na szybkie osiąganie właściwej temperatury pracy. Dzięki obecności pompy możliwe było wprowadzenie do układu ogrzewania oddzielnej nagrzewnicy, której rolę dotychczas spełniała chłodnica. W układzie chłodzenia zastosowano również silną dmuchawę pozwalającą na szybkie usuwanie zamglenia szyb.
Moc silnika wzrosła z 40 do 45 KM przy 4000-4250 obr/min. Również i moment obrotowy uległ podwyższeniu o 1 kGm i wynosi obecnie 9,5 kGm przy 2000-2250 obr/min.
Ze zmian podwoziowych wymienić warto zrezygnowanie z centralnego smarowania olejem na korzyść indywidualnych smarowniczek na smar stały. Przebieg międzyobsługowy samochodu podwyższony został do 5000 km.
Kierowca zasiadający za kierownicą dostrzeże w pierwszym rzędzie jej inny niezwykle oryginalny kształt. Dolna część koła kierownicy ma mniejszą średnicę niż górna. Ułatwia to wsiadanie do wozu nie pociągając jednocześnie za sobą zwiększenia wysiłku przy skręcaniu, jaki wystąpiłby gdyby kolo uległo zmniejszeniu na całym obwodzie. Tego typu koło kierownicy zdało już egzamin w wersji sportowej Wartburga.
Sygnał nie jest teraz uruchamiany pierścieniem na kole kierownicy lecz długą dźwigienką po lewej stronie kolumny. Dźwigienka ta służy jednocześnie do migania światłami mijania czyli do uruchamiania tzw. sygnału świetlnego. Przy naciskaniu dźwigienki ustawionej w normalnym położeniu działa tylko sygnał dźwiękowy, po jej przekręceniu o 90° najpierw migają światła postojowe, a dopiero po przezwyciężeniu dodatkawego oporu załączony zostaje sygnał akustyczny.
Z drobnych zmian wprowadzonych w normalnym modelu wymienić należy podłokietniki, uchwyt pokrywy bagażnika, oraz osłonę przeciwsłoneczną dla pasażera.
Wartburg 312 osiąga szybkość maksymalną rzędu 125 km/godz. Eksploatacyjne zużycie paliwa niemal nie różni się od wartości uzyskiwanych dla dotychczasowego modelu z silnikiem 900 cm³.
Cena limuzyny Wartburg wynosi przy wykończeniu standardowym 15 200 DM. przy wykończeniu luksusowym 16 800 DM.

(Motor '62/9)
The engine was enlarged to 991cc in 1962.
WARTBURG 1962
W bieżącym roku, na rynek krajowy sprowadzona została znaczna ilość popularnych i cieszących się dużym popytem samochodów Wartburg. Prócz znanych powszechnie tańszych i masowo produkowanych modeli „Standart”, „Kombi” oraz „De Luxe”, dostarczone zostały również droższe, bardziej luksusowe, produkowane małoseryjnie modele „Camping Limusine” oraz „Coupé”. Dla bliższego zorientowania Czytelników, podajemy poniżej krótki opis techniczny poszczególnych modeli samochodów Wartburg.
W roku 1962 samochody Wartburg zostały nieco zmodernizowane w celu podwyższenia ich wskaźników ruchowych oraz zwiększenia komfortu jazdy; aktualnie produkowane samochody mają oznaczenie typ 312.
Osiągi nowego Wartburga uległy znacznej poprawie i w zasadzie nie ustępują osiągom zachodnioeuropejskich samachodów tej klasy. I tak, szybkość maksymalna wynosi obecnie ok. 122-125 km/godz (dotychczas ok. 115 km na godz.) zaś czas rozpędzania do szybkości 80 km/godz przy ruszaniu z miejsca - ok. 15 sek. (dotychczas ok. 18 sek.). Zużycie paliwa nie uległo istotnym zmianam i wynosi zależnie od sposobu i szybkości jazdy 7,8-9,5 l/100 km.
Przejdźmy teraz do krótkiej charakterystyki poszczególnych modeli. Ponieważ model „Standart” jest powszechnie znany, omawiać będziemy jedynie różnice w stosunku do tego modelu.
Wszystkie omawiane modele samochodów Wartburg mają w zasadzie to samo podwozie identyczny zespół napędowy (podobno do modeli „Coupé” i „Camping Limousine” wybierane są z bieżącej produkcji nieco lepsze egzemplarze podwozi i silników). Istotne różnice mają jedynie nadwozia samochodów. Gama produkcyjna Zakładów w Eisenach przedstawia się więc następująco:
Model „Standart Limousine” - cena 95.000 zł.
Model „Standart Limousine” - z odkrywanym dachem cena 98.000 zł.
Model „Limousine de Luxe” - cena 105.000 zł. - bardziej luksusowe wykończenie nadwozia. nadwozie w dwu kolorach. z listwami ozdobnymi, ozdobne tarcze kół, luksusowe wybicia wnętrza, radioodbiornik tranzystorowy „Berlin”. siedzenia rozkładane do spania.
Model „Limousine de Luxe” z odkrywanym dachem - cena 108.000 zł.
Model „Coupé” - cena 117.000 zł. Luksusowy samochód do dalekiej turystyki dla dwu osób ze znaczną ilością bagażu. Do codziennego użytku może być wykorzystywany jako czteroosobowy. Panoramiczna szyba z tyłu, szyby boczne cakkowicie opuszczane wraz ze słupkami. Dwoje dużych drzwi. Siedzenia rozkładane do spania. Luksusowe wybicia wnętrza z imitacji skóry. Radioodbiornik tranzystorowy „Berlin”. Nadwozie dwukolorowe z listwami ozdobnymi, ozdobne tarcze kół.
Model „Camping Limousine” - cena 120.000 zł. Luksusowy samochód przeznaczony do turystyki rodzinnej. W codziennym użytku może być wykorzystywany jako normalny samochód pięciodrzwiowy i czteroosobowy, z obszernym pomieszczeniem na bagaż. Nadwozie dwubarwne z listwami ozdobnymi, tylna część z dużymi oknami zachodzącymi na dach, z odkrywaną tylną częścią dachu. Siedzenia rozkładane do spania. Ozdobne tarcze kół. Tranzystorowy radioodbiornik „Berlin”.
Model „Kombi” -cena 108.000 zł. Samochód osobowo-towarowy. Cztery miejsca osobowe. Po złożeniu tylnych siedzeń przestrzeń ładunkowa o powierzchni 1620x1200 mm. Ładowność 400 kG. Ogumienie 6,40 - 15. Wzmocnione resorowanie. Przełożenie przekładni głównej powiększone do 5,67. Szybkość maksymalna 105 km na godz. Czas rozpędzania do szybkości 80 km/godz przy starcie z miejsca ok. 18 sek. Zużycie paliwa 8,2-11,0 l/100 km.

Motor '62/38