Classic Car Catalogue

Wartburg 1963

312 (3 cyl, 2 suw, 991 cm³, 45 KM; wb: 2420 mm)
  Limousine
  Luxus Limousine
  Faltdachlimousine - discontinued
  Coupé
  Camping Limousine
  Kombi
  Schnelltransportwagen
  Kübelwagen
  Limousine Rechtslenkung

DDR

Sedany z płóciennym dachem zostały w tym roku wycofane z oferty i zastąpione przez otwór zamykany blaszaną pokrywą nazywany Scheibedach.
WARTBURG 1963
NRD-owska wytwórnia samochodów w Eisenach, tak, jak większość innych fabryk, w produkowanych w roku 1963 modelach samochodów Wartburg 312 , wprowadza szereg drobnych zmian. Mają one na celu przede wszystkim zwiększenie bezpieczeństwa i komfortu jazdy.
Wprowadzone zostają nowe zasłony przeciwsłoneczne, profilowane i zaopatrzone w wybicia tapicerskie.
W skład seryjnego wyposażenia samochodu wchodzić będzie urządzenie do zmywania przedniej szyby. Urzadzenie to składa się ze zbiorniczka na wodę, przymocowanego przy nagrzewnicy, ręcznej pompki poruszanej przyciskiem umieszczonym na desce rozdzielczej nad dźwigniami sterujacymi ogrzewanie wnętrza oraz dwuotworowej dyszy umieszczonej na masce slinika i kierującej dwa strumienie wody na przednią szybę. Urządzenie to umożliwia oczyszczenie przedniej szyby przez skropienie jej wodą, a następnie przemycie przez wycieraczki. Zbiorniczek urządzenia nanełniany jest normalnie czystą wodą. W okresie zimowym, dla zabezpieczenia się przed zamarznięciem, do wody należy dodawać ok. 10% spirytusu.
Siedzenia w nowych Wartburgach są inaczej ukształtawane i wyposażone w odmienne wybicia tapicerskie. Zapewnia to wygodniejszą pozycję jadących i mniej męczącą dłuższą jazdę. Przy opracowywaniu nowych siedzeń zostały uwzględnione główne wymagania wynikające ze względów anatomicznych. Ponadto, uwzględniają one doświadczenia uzyskane przy produkcji siedzeń samochodów sportowych, odnośnie właściwego utrzymywania jadących podczas szybkiej jazdy na zakrętach.
Nadwozie samochodu otrzymuje seryjnie zamocowania dla pasów bezpieczeństwa. Składają się na nie gwintowane otwory w słupkach międzydrzwiowych, dla górnego zamocowania pasów oraz przetłoczenia w podłodze dla dolnego zamocowania. Otwory w słupkach zakryte są wybiciem tapicerskim, podczas gdy otwory w przetłoczeniach podłogi są wytłoczone tylko częściowo i do zamocowania pasów należy wybić je przebijakiem.
Zewnętrznie, sylwetka nowego Wartburga różni się innymi tylnymi lampami. Lampy te są również trzyczęściowe, przy czym górna ich część jest pomarańczowa i mieści żarówki światła hamulcowego. Środkowa - czerwona (żarówki światła pozycyjnego), a dolna część, również pomarańczowa, mieści żarówki kierunkowskazów. Podczas jazdy do tyłu, po włączeniu tylnego biegu zapala się światło hamulcowe, które jest na tyle silne, że dostatecznie oświetla drogę na odległość paru mrtrów. Warto podać, że dotychczasowe światła do jazdy tyłem dawały w odległości 5 m od samochodu oświetlenie drogi o natężeniu 0,3 lux, podczas gdy nowe lampy zapewniają oświetlenie o natężeniu 1,0 lux. Nowe lampy otrzymały ramki wykonane z polerowanego stopu lekkiego. Szybki są nadal wykonane z tworzyw sztucznych, wrażliwych na olej i benzynę.
Spośród dalszych zmian zasługuje na uwagę wzmocnienie piasty oraz wałeczków wolnego koła, które w obecnym wykonaniu wykazywało często ograniczoną trwałość przy przy współpracy z silnikiem 1000 cm³.
W nowych Wartburgach wprowadzone zostają bardziej estetyczne zakończenia przełączników i dźwigni, nowe kolory nadwozi oraz bardziej estetyczne, różnobarwne wybicia wnętrz.
Ceny: model Standart - 95.000 zł (15.209 DM), De Luxe - 105.000 zł (16.900 DM), Combi - 108,000 zł, Camping Limousine - 120.000 zł (16.700 DM), Coupé 117.000 zł.

(Motor '63/15)

12 pages brochure.

12 pages brochure.

Wartburg 312 Limousine

Wartburg 312 Camping Limousine

Wartburg 312 Limousine de Luxe

Wartburg 312 Coupé

Wartburg 312 Limousine de Luxe

Wartburg 312 Kombiwagen de Luxe