Classic Car Catalogue

LuAZ (ЛуАЗ) 1961

967

USSR


967 protoype
 

ZAZ (ЗАЗ) prototypes

           
           

 


Celina

Obok samochodów terenowych GAZ-69 i Moskwicz 411, rozpoczęto w Związku Radzieckim produkcję samochodu terenowego opartego na zespołach ZAZ-965.
Pierwszym modelem samochodu uniwersalnego, który zbudowano na zespołach Zaporożca był „Ogoniok”, Doświadczenia wykazały, że moc 20 KM jaką osiągał silnik dawała możliwość użycia samochodu na terenach gruntowych z wyjątkiem obszarów podmokłych. Samochód mógł przewozić ładunek o ciężarze do 300 kG przy ciężarze własnym 762 kG. Jednak wytrzymałość poszczególnych zespołów samochodu pozostawiała wiele do życzenia.
Obecnie skonstruowany został model „rolniczy” Zaporożca, który otrzymał nazwę „Celina” (ugór).
Pick-up „Celina" posiada skrzynię ładunkową o długości 2050 mm i szerokości 1400 mm. Ładowność samochodu wynosi 300 kG. Niezależne zawieszenie przednich i tylnych kół zapewnia dostateczną wygodę jazdy. W charakterze elementu resorującego zastosowane zostały drążki skrętne o przekroju kątowym, które uzupelniają wzmocnione amortyzatory teleskopowe. Na ulepszonych drogach samochód porusza się jedynie na napędzie przednim.
Znacznym zmianom konstrukcyjnym uległ silnik. Objetość cylindrów została zwiększona do 887 cm³. Silnik osiąga moc 26 KM przy 4000 obr/min. Moment obrotowy wynosi 5,5 kGm.
Duży prześwit wozu 300 mm osiagnięto dzięki zastosowaniu dodatkowych przekładni przy kołach. Przekładnia taka składa się z dwóch kół zębatych o zazębieniu czołowym. Przełożenie tej przekładni wynosi 1,39:1. Zastosowanie przekładni pozwoliło nie tylko na zwiększenie prześwitu, lecz odciążyło półosie i mechanizm przekładni głównej. Obciążenie części jest nawet mniejsze niż przy samochodzie Zaporożec. Wypływa to stąd, że w ciężkich warunkach drogowych samochód „Celina” napędzany jest przez dwa mosty napędowe, a więc moment obrotowy rozdzielany jest na połowę. W skrzyni biegów wprowadzono dodatkową przekładnię o przełożeniu 6,73:1. Konstrukcja skrzyni biegów seryjnego Zaporożca umożliwiła użycie bez zmian większości zasadniczych części również do skrzyni biegów samochodu „Celina”. Wał napędowy tylnego mostu posiada przeguby ze sprężystych elementów gumowych.
Dla zmniejszenia naprężeń w przednich półosiach zastosowano tuleje gumowe (silentblock). Przeguby pólosi są wspólne dla Zaporożca i Celiny. Mały ciężar i małe szybkości jakie rozwija samochód pozwolily na użycie jednakowych przegubów zewnętrznych przednich i tylnych kól (krzyżakowe). W„Celinie” zastosowano hamulce hydrauliczne. Hamulec ręczny znajduje się na wale napędowym. Opony 5,90x13 lub 5,60xl3 - niskociśnieniowe uzbrojone kolcami.
Zasadnicze wymiary:
Rozstaw kół przednich - 1300 mm
Rozstaw kół tylnych - 1322 mm
całkowita długość - 3600 mm
szerokość 1540 mm
wysokość - 1700 mm
ciężar suchy - 725 kG
Jak nam wiadomo, w przyszłości obiętość cylindrów silnika Zaporożec będzie również powiększona do 887 cm³. Samochody „Celina” i Zaporożec będą wiec posiadać wspólne silniki, mechanizm kierowniczy, wszystkie zespoły układu hamulcowego oraz instalację elektryczną.
W Zaporożcu silnik jest umieszczony z tyłu samochodu, a w samochodzie „Celina” z przodu. Pozwala to w tym ostatnim na obnżenie wysokości skrzyni ładunkowej i zmniejsza różnicę podnoszenia ciężarów podczas ładowania do około 350 mm.
Przy projektowaniu samochodu szczególną uwagę zwrócono na wytrzymałość części i trwałość konstrukcji. W tym celu wprowadzono elementy sprężyste w przegubach i opracowano zawieszenie kół z minimalną ilością przegubów i punktów smarowania. Przeguby drążków układu kierowniczego są rozbieralne. Kabina kierowcy wykonana jest z PWS-u.
Z tyłu samochodu umieszczono hak do którego można zamontować jednoosiową przyczepę o nośności 150-200 kG. Z przodu samochodu na ramie można zamontować skrzynię odbioru mocy, która może być wykorzystana do uruchamiania różnych agregatów mocą 5-6 KM. Daje to możliwość wykorzystania samochodu dla różnych prac gospodarczych.
(Motor '61)