Classic Car Catalogue

Mikrus 1957

MR 300  2 cyl, 296 cm³, 14,5 KM  wb: 1850 mm  – new model

Poland

SERIA WSTĘPNA MIKRUSÓW
NIE "NARESZCIE"
LECZ "JUŻ"

30 grudzień 1957 roku był dla załóg WSK Mielec i Rzeszów dniem obrachunku z minionym rokiem, w którym asortyment ich produkcji powiększył się o mikrosamochody. Przypomnijmy pokrótce jak przebiegała "sprawa Mikrusa". A więc w grudniu 1956 roku powstaje projekt wykorzystania mocy produkcyjnej zakładów również do wytwarzania mikrosamochodu. Na Krajowej Naradzie Motoryzacyjnej w początkach roku 1957 przedstawiciele zakładów pokazują już ogólne rysunki dokumentacji. Przed Świętem Lipcowym widzimy kilka prototypów w Warszawie. Wreszcie na zakończenie roku pokazano kilkanaście sztuk stanowiących serię wstępną i dwa prototypy nowej odmiany Mikrus-kabriolet.
Aczkolwiek Mikrusy wejdą do seryjnej produkcji w lipcu 1958 r., to już dzisiaj spotkać można na halach zakładu w Mielcu sterty wytłoczek dachów i drzwi. Stoją już fundamenty pod nową halę montażową, a niedługo z zakładów kooperujących nadejdą pierwsze, większe partie osprzętu i ogumienia. W roku 1958 opuści zakład co najmniej 1000 Mikrusów, a w roku następnym liczba ta wzrośnie do 5 tys. sztuk.
Aby sprostać zadaniom również WSK Rzeszów tworzy nowy oddzielny wydział zajmujący się jedynie silnikami i posiadający własne biuro konstrukcyjne. Biuro to w chwili obecnej oprócz bieżących spraw związanych z Mikrusem pracuje nad przyszłymi ulepszonymi silnikami.
Tak oto wśród sprzecznych głosów prasy, sceptycyzmu pseudo-fachowców, niedowierzania zawiedzionych wielokrotnie miłośników motoryzacji i wśród gorącego entuzjazmu załóg obu zakładów rodzi się pierwszy polski samochód posiadający realne rzeczywiste możliwości szybkiej produkcji. Świadczy o tym tempo jakim nie może się poszczycić chyba żaden polski prototyp.
Jaką rolę powinien odegrać Mikrus w naszej motoryzacji? Przede wszystkim przejmie on zadanie jakie spełniały u nas nieliczne zresztą motocykle z przyczepką jak również te do wykonywania których używać trzeba było dwóch motocykli solo. O ile motocykl jest pojazdem wybitnie sezonowym, wykorzystywanym na ogół przez najwyżej 8 miesięcy w roku, o tyle Mikrusa będzie można używać bez względu na pogodę. Oczywiście zalety nie przychodzą za darmo i o ile za motocykl z przyczepką produkcji krajowej zapłacimy około 35.000 złotych (27.000 zł., motocykl Junak + 8.000 zł. przyczepka) to na Mikrusa będziemy musieli uzbierać około 50.000 zł. Jest to oczywiście wartość orientacyjna podana przez zakład, bowiem ostateczna cena nie jest jeszcze ustalona.

(Motor '57)

Konstrukcję 2 cylindrowego, dwusuwowego silnika o pojemności 296 cm³ i mocy 14,5 KM opracowała Wytwórnia Sprzętu Komunikacyjnego w Rzeszowie, natomiast podwozie i nadwozie powstało w WSK w Mielcu. Do końca roku powstało 17 sztuk samochodów w tym 2 kabriolety.

 


Meduza - drugi z prototypów, który nie został zatwierdzony do produkcji.