Classic Car Catalogue

Scootacar 1957

1 cyl. 197 cc 8 bhp  
2 cyl. 324 cc 16 bhp  

Great Britain

SCOOTCAR-PRODUKT ZAKŁADÓW KOLEJOWYCH

Mikrosamochody były już wytwarzane przez wytwórnie maszyn rolniczych, fabryki lotnicze, zakłady produkujące silniki czy jedynie nadwozia. Nie słyszeliśmy natomiast, by mikrusy były wytwarzane przez przemysł kolejowy. A jednak w Wielkiej Brytanii zakłady Hunslet Holdings z Leeds przełamały dotychczasowe zwyczaje, gdyż od przeszło 100 lat zaopatrują w lokomotywy wiele krajów na całym świecie, a obecnie zapowiedziały podjęcie produkcji mikrosamochodów SCOOTCAR.. Prototyp już wykonano i obiecuje się, że do końca bieżącego roku ruszy produkcja seryjna.
Wóz, który jest właściwie obudowanym skuterem (użytkownicy tych ostatnich napotykają w Anglii na trudności w eksploatacji, ze względu na niesprzyjające w większej części roku warunki atmosferyczne) może przewozić dwie dorosłe osoby oraz dziecko i jeszcze jest podobno sporo miejsca na bagaż. W SCOOTCAR-że zastosowano 197-cm³ silnik Villers z czterobiegową skrzynią przekładniową, choć na żądanie pojazd może być wyposażony w mocniejsze, dwucylindrowe źródło napędowe. Za dodatkową opłatą samochodzik jest wyposażany w przystawkę tylnego biegu. Hamulce są hydrauliczne, a osiągana szybkość podróżna wynosi około 72 km/godz.; zużycie paliwa przy 50 km/godz. w pobliżu 3,5 l/100 km.
Przewiduje się, że cena tego mikrusa nie przekroczy: 300 funt. szterl. Pojazd posiada wyposażenie "dużego" samochodu: szyba a jakże! - panoramiczna z wycieraczką, kierunkowskazy migowe, grzejnik itp. Wymiary całości są doprawdy "mikroskopijne", długość nieco więcej niż dwa metry, a szerokość nie przekracza 1¼ metra. Wygląd SCOOTCAR-a pocieszny, o czym mogą nas zresztą przekonać zdjęcia.

Motor 1957