Classic Car Catalogue

Simca 1957

Aronde 1300
Plein Ciel
Oceane
Vedette - discontinued
Trianon
Versailles
Régence
Marly
Ariane - spring
Vedette - Paris
Beaulieu
Chambord
Marly
Presidence

France


Rekordowa Aronde stanowiła główną atrakcję stoiska na salonie w Paryżu.

Ariane to 4 cylindrowa wersja Vedette. Koncepcja małego sinika w dużym nadwoziu jest próbą radzenia sobie z ograniczeniami paliwowymi spowodowanymi kryzysem sueskim.
W kwietniu seryjna Simca Aronde ustanowiła 14 dalszych rekordów przejeżdżając na torze Montlhéry 100000 km ze średnią prędkością 113,1 km/h. Samochód jeździł bez przerwy przez 38 dni, zatrzymując się tylko dla uzupełnienia paliwa i dokonania niezbędnych przeglądów. Produkcja tego modelu wzrosła do 138064 sztuk.
W pażdzierniku zaprezentowano dwa now modele: Grand Large Spécial i Montlhéry napędzane moczniejszym silnikiem modeli Sport.
Firma utworzyła własne przedstawicielstwo w USA (dotychczas była reprezentowana przez indywidualnego importera). Dla celów reklamowych dokonano rekordowego przejazdu przez Stany Zjednoczone z Nowego Jorku do Los angeles w ciągu 46 godzin i 3 minut.
Produkcja ośmiocylindrowych Vedette spadła z 44836 w roku ubiegłym do zaledwie 17875 egzemplarzy.

 

Aronde

1300 4 cyl., 1290 cm³ wb: 2440 mm
Deluxe berline 48 ch  
  Élysée berline 48 ch  
  Grand Large coach panoramique 48 ch  
  Grand Large Spécial coach 57 ch - new model
  Rue de la Paix coach 57 ch  
  Élysée Matignon berline 57 ch - discontinued
  Montlhéry berline 57 ch - new model
  Châtelaine break 45 ch  
  Commerciale break    
  Messagére furgonette    
  Intendante camionette bachée    


Élysée Matignon


 


Commerciale


Rue de la Paix


Châtelaine


Intendante

 

Plein Ciel and Oceane

1300  4 cyl., 1290 cm³ 57 ch wb: 2440 mm
Plein Ciel coupé
  Océane cabriolet

 

Vedette

Vedette  V8 cyl., 2353 cm³ 80 ch wb: 2690 mm - discontinued
Trianon berline
  Versailies berline
  Régence berline
  Marly break

W modelach Vedette na rok 1957 prowadzono 12-woltowe instalacje elektryczne, usprawniono układ kierowniczy i wzmocniono hamulce. Jako opcja dostępne jest automatyczne sprzęgło Gravina. W nadwoziu nowy jest emblemat na masce. Chromowane obramowanie przedniej szyby dotychczas zarezerwowane wyłącznie dla droższych wersji pojawiło się także w Trianon. Versailles, Régency i Marly mają zmienione tylne lampy.

 

Ariane

4  4 cyl. 1290 cm³ 48 ch - spring
8 V8 cyl. 2351 cm³ 84 ch - Paris (October)
berline  wb: 2690 mm  

Nowa koncepcja małego silnika w dużym nadwoziu zaowocowała narodzinami Ariane. Jest to uproszczona wersja Vedette Trianon naędzana czterocylindrową jednostką Aronde. Dzięki redukcji masy własnej o około 100 kg samochód rozpędza się do 120 km/godz. Ariane z miejsca zyskała popularność szczególnie wśród taksówkarzy. Od kwietnia do grudnia sprzedano 14703 egzemplarze.
W pażdzierniku zaprezentowano wersję z silnikiem V8, która zastąpi w programie dotychczasowy najtańszy model serii Vedette - Trianon.

1957 No body moldings, bumpers without overrides, 13-inch rims non perforated, painted ivory. Front turn signals mounted on the warning gates. Monogram "Ariane" white metal on the rear fenders. Rear lights into two parts (red top, white bottom), reflectors in the bumpers. Monogram hood center to form a "V" under a very open "S" chrome. Upholstery fabric with heather borders faux grained cream, one visor (driver side). Locks at both front doors.

 

 

Vedette model '58

Vedette  V8 cyl., 2351 cm³ 84 ch wb: 2690 mm - Paris
Beaulieu berline - nast. Versailies
  Chambord berline - nast. Regence
  Marly break  
  Présidence berline  

Modele Vedette na rok 1958 zmieniły się przede wszystkim wizualnie. Większe ogony, panoramiczna szyba przednia, nowy wlot powietrza, obramowania reflektorów, bardziej płaski dach itd. Bez ingerencji w strukturę nadwozia udało się radykalnie zmienić wygląd auta. Całkowita długość wzrosła o 23 cm. Zastosowano większe, 15 calowe koła. Większy ciężar rekompensuje wzrost mocy silnika uzyskany drogą zwiększenia stopnia sprężania. Samochód bez problemu osiąga prędkość 140 km/godz. Podstawowym modelem serii Vedette jest traz Beaulieu. Chambord różni się bogatszą ornamentacją nadwozia i wyposażeniem obejmującym m.in. radio, podłokietniki, zapalniczkę itp.
Najbardziej luksusowa Présidence budowana jest wyłącznie na specjalne zamówienie. Jest to pierwszy w Europie samochód wyposażony w radiotelefon. Cena nie została ujawniona ale mówi się że będzie ona o około 50% wyższa od modelu podstawowego.


Vedette Chambord


Baulieu


Marly


Presidence